РАЙОННІ СЕМІНАРИ , ОМО



Стаття у районній газеті "Нове життя"


Наказ про творчу групу по апробації підручників
        
                                             

Районий семінар класних керівників










Виховний захід на тему:
 « Здорова дитина-щаслива родина»


                                                        підготував класний керівник
                                                                9 класу
                           Ковалик Т.І









                                      
              
                 


                          
с. Бірки - 2013

В С Т У П

Доброго дня! Доброго здоров’я. Зустрічаючись, люди зазвичай говорять це гарне, добре слово, бажаючи один одному здоров’я.
-         А що таке здоров’я ?
(Коло асоціацій зі словом здоров’я )

«Здоров’я - всьому голова. Коли людина здорова, то вона дружна, весела, красива, сильна, витривала, смілива. Тому що вона чудово почувається і може наполегливо працювати і навчатись, може робити те, що їй до душі, займатись улюбленою справою. А коли щось болить, то сили немає, радості також, бо мозок свердлить одна думка – позбутися болю. То ж  будьмо здорові
-         Роздуми батьків про здоров’я.

  Діти – це майбутнє кожної родини, нації, її завтрашній день. І якщо діти будуть здоровими, то з них виростуть сильні, мужні та щасливі люди, які вміло управлятимуть державою, самовіддано працюватимуть, робитимуть нові відкриття, вестимуть здоровий спосіб життя, а це означає розквіт нашої неньки – України і щастя для всіх людей, всієї нації.


Отже, «здоров’я – це нічого, але все без здоров’я – ніщо». Такий афоризм дійшов до нас ще з давніх часів, і він не потребує коментарів. Але є ще одне класичне визначення: «здоров’я – це стан повного фізичного, духовного та соціального благополуччія, а не тільки відсутність хвороб або фізичних вад». Здорова людина – це така людина, яка життєрадісно й охоче виконує обов’язки, покладені на неї життя, і повністю реалізує свої фізичні й розумові здібності. Я вам бажаю на нашому тренінгу повністю реалізувати  фізичні й розумові здібності.

         От же: «Здоров’я – це життя».
Мета заходу:
наповнимо свої знання про здоров’я, здоровий спосіб життя та фактори, що впливають на здоров’я; сформуємо бачення та усвідомлення власних пріоритетних цінностей, необхідних для повноцінного життя.

-         Життя багатогранне, це яскравий світ, але для кожного він особистий та особливий.

Вправа.       «Інтерв’ю»

В кожного із вас склалося враження, і в кожного з вас є своя мрія у житті. Для когось вона ще казкова, потаємна, недосяжна, але в більшості з вас вона не казкова, а реальна. А я, як фея, знаю, що Вікторія мрія стати кореспондентом і зараз візьме інтерв’ю і дізнається про мрії кожного з вас. Нехай це для неї буде дебютом.

-         Вікторія, зараз тобі слово...

- Життєве кредо;
- Три найулюбленіші речі;
-  Заповітна мрія.
«Коли тобі шість років, ти мрієш про щастя так: виросту, заведу собі собаку (котеня, рибок), цукерки буду без попиту їсти, в школу ходити не буду.
Коли тобі десять, думаєш: виросту, буде у мене велосипед (Барбі), як в Санька (Таньки).
Коли тобі п'ятнадцять, переконуєш себе: виросту (вже скоро), поступлю в престижний вуз, щоб потім попасти на хорошу роботу, і буде у мене самий навернений комп, найстильніший одяг. А ще я хочу вирости хорошою людиною.»


(Взявши інтерв’ю, учиниця робить висновок: що таке мрія?  Що таке мета у житті? Як її досягти?...) 

Гра «Острів мрій»
Необхідно звернути увагу учнів на те, що в цій грі всі мрії стають реальністю. Проте кожна група повинна обрати тільки одну мрію з усіх: «Здоров'я», «Багатство», «Слава», «Кохання». «Родина».(Вибір пояснити) .
Роздуми батьків, які вказують, що до здоров'я впливає на здійснення будь-якої мрії.
Потім учитель пропонує визначення поняття здоров'я Всесвітньої організації охорони здоров'я: «Здоров'я — це стан повного фізичного, духовного та соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб або фізичних вад».



-        Інтерактивна вправа «Храм здоровя»

Мрії можуть не здійснитися через шкідливі звички

Таблиці: «ГЕТЬ ПАЛІННЯ! МИ – ЗДОРОВЕ ПОКОЛІННЯ!»; «ПИЯЦТВО – ШЛЯХ ДО БЕЗУМСТВА» ( Піфагор); «ТЮТЮН ШКОДИТЬ ТІЛУ, РУЙНУЄ РОЗУМ, ОТУПЛЮЄ ЦІЛІ НАЦІЇ» ( О.Де-Бальзак); «ЛЮДИ НЕ ВМИРАЮТЬ, - ВОНИ УБИВАЮТЬ СЕБЕ САМІ» ( Сенека); «НАРКОМАНІЯ: «NARKO» - зціплення, оніміння, загальмованість; «MANIA» - безумство, пристрасть, потяг», «сертифікати».

На жаль, куріння, алкоголізм, наркоманія,  стали складовою життя суспільства і що найгірше – молоді.
Зрозуміло, кожен у реальних життєвих ситуаціях знаходить відповіді і приймає рішення самостійно. Важливо зупинитися в потрібний момент і задуматися над тим, чи варто розмінювати своє здоров’я на цигарку, пляшку, шприц, лікарняне ліжко.
-Вправа «Уявний мікрофон»

                                       



                           Робота в групах

Класний керівник. Кажуть, що лише краплина цієї речовини здатна вбити коня.
Це-нікотин
( Пропонується театралізоване дійство. )
 До нас сьогодні завітали незвичайні гості - Закон, Здоров"я, Природа і Бюджет.

зал проходять відповідно одягнені персонажі. За ними впевнено ідуть Тютюн, дві цигарки і запальничка, у них також відповідний одяг. Гості розміщуються за окремим столом.)
Закон: Дорогі учасники виховного заходу! Разом зі своїми друзями я прийшов до вас. Ми вдячні за запрошення і раді вас вітати.
1-ий уч:Так, Ваша Честь.Ми дуже раді, що Ви знайшли для нас час і відгукнулися на наше запрошення.
2-ий уч:Ми раді Вас вітати, але хто це з Вами? Ми, здається, їх не запрошували.
Тютюн (зручно вмощується на стільці): А нас і не потрібно запрошувати. Дивні люди: запрошувати-не запрошувати. Діждешся від вас запрошення! Нас ніхто не запрошує,але ж і прогнати нас також не можуть. Чи не так? (зертається до своєї свити)
Свита: Так, так(кивають головами і зручно вмощіються на стільцях)
Закон: Що ж, до справи. Мої друзі занепокоєні. Їх турбує те, що ось такі непрохані гості інколи з вами товаришують. Але чи потрібне, чи корисне для вас таке товариство? Ми щось не впевнені.
Здоров"я(вбрання лікаря): Я ось маю запитання. Сер Тютюн, яку користь Ви приносите людям?
Тютюн: О, користь! Від нас велика користь, правда (звертається до Цигарок-ті радо кивають головами). По-перше: ми створюємо чудовий сірий густий смок. Нам навіть не хочеться розмовляти, ми тільки палимо і закутуємо все в тютюновий дим.
Здоров"я: Ось. Ви лише послухайте:"...сірий густий смок...". А чи відомо вам, що людина, яка палить, шкодить і собі, і оточуючим?
Тих, хто вдихає цигарковий дим називають пасивними курцями. Стан їхнього здоров’я страждає також. Дослідження довели, що пасивне паління і активне паління майже однаково небезпечні.
Тютюн: Та що ви таке говорите? Чим це ми вам шкодимо? Кому може зашкодити оця тендітна Цигарочка (бере за руку цигарку)?
Здоров"я: Ось недавно у нас в гостях була Державна Цільова Програма. Вона нам повідомила дуже серйозні новини. Уявіть собі: в Великобританії від хвороб, пов"язаних з курінням, щорічно гине майже 100 тисяч осіб. А скільки дітей страждають від цигаркового диму? За висновками Нукових фахівців пасивне куріння у дітей є причиною бронхітів, пневмоній, приступів астми, інфекцій середнього вуха, серцево-судинних та неврологічних ускладнень. Ви погляньте
(демонструє мультимедійну презентацію з наслідками впливу тютюну на органи людини) як страждає наш організм від куріння та тютюнового диму.
Тютюн: Вас послухати, то в усьому винен я з моїми дівчатками? Скажіть іще, що ми винні і в тому, що на вулицях буває брудно!
Природа: Так, винні.
Тютюн: Ось це вже занадто. Погляньте на нас. Ми одягнуті за останнім словом моди, нас складають в чисті білі коробки, нас прикрашають
етикетками і наклейками.
Природа: Можливо ви найкраще одягнені, найліпше упаковані, найяскравіше оздоблені. Але куди дівається те, що від вас залишається? Недопалки і зім"яті коробки можна зустріти скрізь!
Тютюн: Можливо, можливо. Але ви б, пані Природо, не за нами слідкували, а за тим, щоб Ваші ліси пожежами не знищували! Інакше і в цьому звинуватите нас.
Природа: А ви не відчуваєте своєї провини? Чи не ваші друзі-курці розкидають недопалки цигарок в сухі трави та листя? Залишають без нагляду вогнища в лісах? Чи не так?
Тютюн:(водить плечима) Щось мені тут не дуже подобається. І чому це до нас всі чіпляються з якимось звинуваченнями, ніби ми причина всіх бід? Іще скажіть, що ми у вас гроші відбираємо, що ми грабіжники. Ні, це вже занадто!
Бюджет:(перераховує в гаманці монети) Давайте порахуємо: Скільки грошей за місяць витрачає людина яка палить, якщо вона щодня купує пачку цигарок вартістю в 1долар? Ну ось-скільки грошей люди перепускають на дим. А могли б використати з користю для себе та інших.
Тютюн: Хто ви такий і про що ви говорите? Чи ви в цих справах розумієтесь?
Бюджет: О, кому як не мені розумітись в цій справі? Я-Бюджет.Я знаю все про гроші, мене не проведеш. А Ви, пане, послухайте: -за даними підготовленої Всесвітньою організацією охорони здоров"я Європейської доповіді про боротьбу проти тютюну (2010р.), викликані тютюнокурінням прямі та непрямі витрати в країнах Європейського Союзу в 2000 році складали від 1,04% до 1,39% валового національного продукту(НВП), а в східноєвропейських країнах, де поширеність куріння вища, наприклад, в Угорщині, вони складають від 2,7% до 3,2% НВП.
Тютюн: Я ж кажу-щось тут не те. Як ви смієте нас в усьому звинувачувати. Пане, Закон, як ви дивитесь на все це?
Закон: Я не бачу ніяких порушень. І Здоров"я, і Природа, і Бюджет справедливо зауважують не лише Вашу невихованість, але й провину.
Тютюн: Це неподобство. Я буду звертатися до міжнародних інстанцій.
Закон: Так, так. На Вас там давно вже чекають.Я тільки-но спілкувався з однією вельмишановною пані, її звуть Рамкова Конвенція. Дуже приємна пані. Так ось, Рамкова Конвенція повідомила, що основна мета її діяльності полягає в " захисті нинішнього та прийдешніх поколінь від руйнівних наслідків для здоров"я людей споживання тютюну й впливу тютюнового диму. Вона вимагає забезпечення відповідних заходів для боротьби проти тютюну. Ці заходи підлягають здійсненню на національному, регіональному й міжнародному рівнях, для того щоб постійно та істотно скорочувати поширеність вживання тютюну й впливу тютюнового диму."
Тютюн: Це вже занадто! Пішли звідси. Нам тут не цікаво!
(рішуче прямує до виходу, за ним Цигарки та Запальничка.

Обговорення.  Спробуємо з’ясувати, що є міфом або фактом про тютюн?
Учасникам тренінгу роздаються перечень аргументів про тютюн і пропонується визначити, що є міфом, а що- фактом. Батьки і діти відповідають на питання , доводять свою точку зору , якщо відповіді різняться .
                                                                 Міфи і факти про тютюн.

міф
факт
1 Палити - це модно.


2 Більшість підлітків і дорослих палять


3 У людини, яка закурила вперше, виникає гостре отруєння.


4 Палити не так вже й небезпечно, як про це розповідають.


5 Куріння - шкідлива звичка. Тютюновий дим містить понад 1200


    шкідливих речовин, найсильнішою з яких є нікотін.


6 З сигаретою я здаюся дорослішим.


7 При палінні виникає нікотинова залежність.


8 Я можу кинути палити, коли схочу.


9 Сигарета допомагає заспокоїтися.


10 Нікотин - це стимулятор. Він збуджує, а не заспокоює.


11 З сигаретою я більш розумніший.


12 Бернард Шоу сказав: " Сигарета - це паличка, з одного боку


      якої вогник, а  з іншого - дурник ".


13 Що року в Україні від хвороб, пов'язаних із палінням,


      помирає 110 тис. осіб.


14 До 18 в Україні заборонено продаж сигарет


      та інших тютюнових виробів.



Чому палити шкідливо?
(Робота із слайдами)

Так, найбільш розповсюдженою і тому дуже небезпечною серед шкідливих звичок є пристосування до смаління тютюну. Воно загрожує багатьма смертельними хворобами. (2 слайд)
Смаління тютюну розповсюджилось по Європі після відкриття Христофором Колумбом Америки. (3 слайд) Звідти були завезені насіння рослини тютюну.
Листя цієї рослини висушували, змільчували та використовували для смаління. Спочатку вважали, що тютюн має лікувальну дію.

(4 слайд) Нікотин – це отрута. Перша спроба запалити завжди закінчується сильним кашлем, нудотою, запамороченням, різким розслабленням м’язів. Так організм намагається протидіяти потраплянню до нього будь якої отрути. Він наче попереджає: « Зупинись, не роби цього ».
Що примушує людину свідомо повторювати неприємні відчуття, поки не з’явиться психологічна та фізична залежність?
Найчастіше курцями стають ті, хто призвичаївся до тютюнопаління з дитинства або підліткового віку. (5слайд) Зазвичай, подорослішав, людина завжди жалкує, що почала палити, але позбавитися від цієї пагубної звички надзвичайно складно. Нікотин призводить до психічної та фізичної залежності від нього. Курець, позбавлений можливості запалити, відчуває головну біль, роздратованість, пригніченість, нездоланне бажання запалити.(6 слайд)
При курінні виділяється велика кількість шкідливих речовин, їх відомо близько 200! П’явка, поставлена курцеві, отримавши кров, в якій є ці речовини, незабаром гине.
У процесі куріння тютюну утворюються такі шкідливі речовини, як нікотин, етилен, радіоактивний полоній, миш’як, вісмут, аміак, свинець, органічні кислоти(мурашина, синильна, оцтова), отруйні гази(сірководень, чадний та вуглекислий гази) й багато інших шкідливих для організму хімічних сполук. Найбільш отруйними з них є нікотин та синильна кислота. Смертельна доза нікотину для дорослого – пачка, випалена одразу. Для підлітка – пів пачки. Не дарма кажуть: « Крапля нікотину вбиває коня ». Якщо бути точнішим, то краплею чистого нікотину можна вбити трьох коней.

 (8 слайд) Куріння, перш за все, впливає на нервову систему, воно знижує увагу, пам’ять, розумову активність, є однією з причин різних нервових розладів у підлітків.
(9 слайд)  Куріння може визвати рак в органах, які входять у взаємодію з димом, такими як легені, горло та рот. І якщо хтось із курців не отримав під час своєї звички до сигарети рак легенів, то це лише тому, що він до нього просто не дожив-помер раніше від інших хвороб.(10 слайд)
 Куріння шкідливо впливає на ваш зовнішній вигляд. Воно викликає пожовтіння зубів і нігтів, а також збільшує число зморшок і призводить до синдрому «Обличчя курця».(11 слайд)
-         За останні десятиліття учені з’ясували, що в людей, котрі не палять, почали виявлятися хвороби, властиві курцям. Це відбувається тому, що вони тривалий час перебувають у приміщенні разом з курцями. При курінні в організм людини проникає тільки 20-25% отруйних речовин, а 50% разом з димом, що видихається, надходить у повітря. Саме ним і дихають некурці. Виходить, що ті, хто не палить, «палять». З’явився навіть спеціальний термін - «пасивне» куріння.(12-13 слайд)

Складання пам’ятки « Тютюнопалінню – ні»

Виберіть пункт, який потрібно записати в памятку.
Не паліть, щоб:
І гр.
-         Бути веселим
-         Довести собі і всім, що я сильна і вольова людина.
-         Не стати піддослідним кроликом, на якому тютюнові компанії визначатимуть якість своїх виробів і кількість своїх прибутків.

ІІ гр.
-         Мати більше вільного часу
-         Зберегти своє здоровя, зовнішність
-         Не соромитись свого голосу, зубів, подиху
-         Мати добрі стосунки із сімєю, з батьками
ІІІ гр.
-         Мати багато друзів
-         Не стати носієм отруйних речовин, що спричиняють хвороби моїх близьких
-         Не просити у порядних людей дозволу закурити або шукати місця для куріння
IV гр.
-         Не обманювати батьків
-         Заощадити кошти для сімейного бюджету
-         Не стати причиною домашньої чи лісової пожежі через покинутий недопалок
-         Бути свіжим, бадьорим, повним сил та енергії.

(Роздуми батьків)

Висновок. Отже, я зрозуміла, що не дивлячись на те, що модно, круто, ви вибираєте здоровий спосіб життя, а не життя у власне задоволення.
Зовсім непитущі люди трапляються набагато рідше, ніж некурящі. Можливо, тому що паління не приносить явного задоволення, а от алкоголь допомагає розслабитись, відчути себе вільніше. Але коли людина починає пити, вона потроху п'яніє, утрачає над собою контроль і може «перебрати норму». Що таке «норма»? Простіше кажучи, це та кількість алкоголю, від якої тобі ще добре. Але варто продовжити пити і можна тяжко отруїтися.

Слово батькам
Відомо, що в алкогольну залежність потрапити легко, але навряд чи ви задумувались, наскільки невинно це починається. Подумаєш, келих пива! Але згодом дозування будуть збільшуватися, потім пиво видасться недостатньо міцним... Найнебезпечнішими за все є слабкоалкогольні напої з додаванням соку: на смак вони майже як лимонад, але набагато міцніші від пива. До речі, алкоголізм у підлітків розвивається в чотири рази швидше, ніж у дорослих.
Та тільки на цьому шляху пам’ятай:
Цурайся цигарки, від чарки тікай,
І знай,любий друже, -
У цьому житті
Чи бути здоровим
Вирішуєш ти!

(Відесюжет про алкоголізм)

Ми почули, що ви обізнані із шкідливістю куріння, алкоголю, наркотиків. Знання – це важлива річ, але треба вміти їх правильно реалізувати, виробити навички впевненої поведінки, аргументованої відмови від шкідливих звичок. Це – велике досягнення в житті. Давайте відтворимо певні ситуації з  метою відмови провокування.

1.     Однокласники пропонують заховати пляшку вина або пачку сигарет в тебе удома.
2.     Однокласник наполягає залишити в тебе якість речі...
3.     Однокласник наполегливо просить  збрехати його батькам стосовно чужих речей, які лежать у нього вдома.

(Кожна з груп вибирає певну ситуацію. Продемонструвати її, сказати якнайбільше аргументованих відмов)  (10 хв.).

Розповіді учнів про алкоголізм (матеріал для опрацювання)
(Друга група)

Пияцтво та алкоголізм мають свою давню історію. Про їх негативні властивості люди дізналися не менш ніж за 8.000 років до нашої ери. Поява керамічного посуду епохи енеоліту дала можливість виготовлення алкогольних напоїв з меду, плодових соків і дикого винограду. Алкогольні напої застосовувалися під час релігійних церемоній, їх вживання входило в обов’язок гостинності. Згадаємо "священні" пиятики в древніх греків, у німців, кельтів. Свята на честь бога Бахуса у римлян відомі як повальне пияцтво, що супроводжувалося "вакханалією".
Мудреці в усі часи неодноразово вказували на цю соціальну ваду. Відомий російський невропатолог, психіатр та психолог В.М. Бехтєрєв відзначив: "Зло, що відоме під назвою алкоголізму, має величезне державне значення, бо однозначно можна сказати, що разом з розвитком алкоголізму знижується в державі як фізична, так і розумова енергія та працездатність населення, внаслідок чого послаблюються економічні сили країни і разом з тим падає його моральність, що виражається збільшенням злочинів".
Викрадачем розуму - так іменували алкоголь із давніх часів. Законодавці тих часів видавали надзвичайно суворі закони проти пияцтва.
Чистий етиловий спирт почали одержувати в VІ-VІІ ст. араби, які дали йому назву "аль кеголь", що означає  "одурманюючий". Як свідчать історичні джерела першу пляшку горілки виготовив араб Ракез у 860 році. Переробка вина для отримання спирту значно збільшила пияцтво.
У 13 столітті пияцтво поширюється по всій Європі, чому сприяли  досвіди середньовічних алхіміків, особливо Раймонда Люля, який оволодів технікою виготовлення етилового спирту. Великого поширення пияцтво набуло в 16 - 18 ст. в Англії, Швеції та Німеччині, яке охопило майже всі верстви населення.
У 18 ст. на дверях багатьох шинків можна було побачити вивіски, на яких були написані запрошення запевненням, що відвідувачі цих закладів можуть випити на найменшу суму - один пенс, а за два пенси вони будуть п’я ні і отримують солому, на якій можна буде проспатись.
Одним із перших на боротьбу з цим ганебним злом встала церква. Відомий релігійний діяч і реформатор Мартін Лютер із сумом писав: "Кожна країна повинна мати свого сатану. Німецький сатана - добра бочка вина, а ім’я йому - пияцтво. На жаль, вся Німеччина зачумлена пияцтвом. Ми протидіємо і кричимо проти нього, але це не допомагає".
У Сполучених Штатах Америки пияцтво досягло такого розмаху, що тисячі жінок влаштовували "походи проти пияцтва" і громили шинки.
До 19 ст. в Росії пили переважно пиво, інколи привізне вино. З 16 ст. в Росії швидко поширюється привезена із заходу горілка. Російський цар Іван ІV заводив царські шинки, де у продажу було вино, пиво, мед, спочатку в Москві для опричників, а пізніше і повсюду. Масове вживання алкогольних напоїв привело до того, що уряд вимушений був обмежити кількість питейних закладів до одного на місто і велике село. У 1652 році для послаблення пияцтва і його шкідливих наслідків було встановлено продавати горілку тільки по одній чарці на людину. А під час постів, а також по неділях, середах і п’ятницях взагалі не відпускати. Але через 7 років це рішення і було скасовано.
З 1649 по 1795 рік проводився казенний продаж алкогольних напоїв, який пізніше був замінений відкупною системою.
З 1894 року царський уряд знову взяв під контроль продаж горілки організовувати казенну винну монополію з тим, щоб державним регулюванням обмежити пияцтво і збагатити казну. Для значної частини дворянства винна монополія створила вагомі чиновницькі посади. (акциз)
Під час Першої світової війни 1914-1917 рр. царський уряд вимушений був заборонити продаж спиртних напоїв. В країні розвивалось зловживання сурагатами алкоголю: лак, палітура, ханжа (денатурований спирт), що викликало отруєння і захворювання. Набуло значного поширювання самогоноваріння з яким безуспішно намагалась боротися влада протягом десятиліть.
Захоплення лише тільки адміністративними та карними методами боротьби з пияцтвом (впровадження так званого "сухого" закону) мало печальнозвісні наслідки. Підсумком цьому став нечуваний розквіт ганстеризму в США в 30-ті роки, вирубка цінних сортів виноградників та розквіт самогоноваріння в колишньому Радянському союзі в середині 80-х років.
В той же час вітчизняна історія накопичила унікальний досвід боротьби з цим злом протягом століть. І важливу роль в цьому відігравало звичаєво право козаків Запорізької Січі. Жорстоко боролися з проявами пияцтва під час бойових походів такі широкозвісні кошові отамани як Марко Жмайло, Петро Канашевич Сагайдачний, Іван Сірко. Як свідчить історик Д.Яворницький за порушення закону тверезості, під час походу отаман мав право на "горло" покарати винного. Якщо ж це сталося під час варти або дозору в мирний час  то козака приковували до стовба на площі і кожний перехожий міг нанести йому удар нагайкою або палкою.
Наприкінці 19 ст. пияцтво стає справжнім соціальним лихом для західноукраїнських сіл та міст, які перебували під владою Австро-Угорської імперії. Низький рівень промисловості, майже повна відсутність українських закладів просвіти та культури, не вирішеність аграрного питання - все це стало благодатним підґрунтям для згубного розповсюдження цього негативного соціального явища. І на боротьбу з пияцтвом та алкоголізмом стала українська греко-католицька церква. Протягом десяти років завдяки копіткій антиалкогольній компанії, культурно-просвітницької діяльності та медичній профілактиці священнослужителів, представників української інтелігенції та кооператорів вдалося відвернути частину чоловічого населення від цієї пагубної звички, підвищити загальний культурно-освітній рівень мешканців сільської місцевості, оживити кооперативний рух.
Пияцтво в наш час - це результати поганого виховання, значної кількості конфліктних ситуацій на основі економічної кризи і соціально-політичних негараздів у державі.
У всьому світі алкоголізм є однією з найважливіших проблем людства. Алкогольні захворювання виходять на перше місце після серцево-судинних. У деяких країнах пияцтво розцінюється як національне лихо, як загроза національній безпеці держави.
Люди часто не замислюються над наслідками впливу алкоголю на організм. А вони небезпечні.

Шкідливі наслідки впливу алкоголю на організм:
- уповільнення реакції на зовнішні подразники;
- послаблення координації;
- зниження здатності ясно мислити;
- погіршення пам’яті;
- блювота;
- подвоєння в очах;
- затьмарення свідомості;
- відсутність самоконтролю;
- втрата свідомості;
- кома;
- смерть.

Сьогодні можна стверджувати, що в нашій країні, як це не прикро, склалася своєрідна "питійна процедура", без якої не відбувається жодна більш-менш знаменна подія. Дехто думає, що існує значна різниця між дією міцних спиртних напоїв (горілки, коньяку) та слабких (пива, вина). Наївна помилка: 330 мл пива (тобто одна банка), 150 г вина (тобто келих) і 50 г горілки (чарка) містять однакову кількість алкоголю.

Необхідно пам’ятати, що навіть  після вживання "помірної" дози спиртного функція вищих відділів головного мозгу приходить тільки через 8-20 днів.

К.к.: В житті бувають моменти, коли хочеться відвернутися від суворої дійсності. Від нависаючих проблем. Хоч на якийсь час забутися, уявити себе частиною іншої реальності. І людство шукає шляхи для задоволення своїх бажань, удаючись не тільки до алкоголю, а й до наркотиків.

Що ж таке наркотики?
Н. – це група речовин, які приводять до виникнення особливого стану – ейфорії, кайфу – це стан фальшивої радості, райдужних, але необгрунтованих марень, що супроводжується приглушеним почуттям відповідальності.
У наші дні наркоманія стала хворобою незахищенних верст суспільства, а точніше найслабкіших його членів. В Україні від наркотиків, щорічно помирає майже 10000 жителів. 70% з яких це молодь віком від 14 до 25 років.

Причини вживання наркотиків:
Можливо. молодь приваблює поширена помилка, начебто споживання н. – один із щаблів віддалення від реального життя.. А наступний – самогубство.

Серед інших причин можна назвати такі:
- погані стосунки з рідними, друзями;
- труднощі в житті;
- прагнення бути «сучасним» і т.д.
Причини вживання норкотиків різні а наслідки для всіх одні! І зараз я пропоную переглянути соціальний відеоролик «Наслідки наркоманії»

Перегляд відеосюжету.
К.к.: Цей фільм на кожного з вас справив, якесь певне враження, та  я цілком впевнена, що у жодного з вас не виникло позитивних емоцій. Для того щоб ще більше зрозуміти, як наркотики впливають на організм людини, ми з вами зробимо невеличкий дослід.

Дослід з кока-колою і сіллю.
Уявіть, що ця пляшки коли – ідеальний здоровий людський організм (викликати учня, щоб спробував). А тепер давайте дамо йому невеличку дозу «наркотика» солі, спробуй змінився смак напою (куштує), - так смак став іншим, з цікавим новим присмаком. Тепер збільшимо дозу. І т.д.. тепер ви побачили, що з кожною дозою наркотику. Наш організм зазнає змін, а с часом просто руйнується, так само, як і кола втратила свій смак.

Дискусія «Моя особиста позиція»
Учні, сидячи у колі, висловлюють свої думки щодо проблемних ситуацій:
•    Ви зайшли у приміщення, а там хтось палить.
•    За святковим столом дорослі запропонували вам алкоголь.
•    До класу принесли невідому речовину — порошок або таблетки. Важливо надати слово кожному, уникаючи відповідей: «Я зроблю
так...». Доцільними є відповіді: «Я відчуваю...», «Мені хочеться...»

(Слово батькам)


Наркоманія породжує низку проблем, з якими самотужки не справитися. Вона руйнує людське здоров'я, родинне щастя, життя. Наркомани, як правило, стають на злочинний шлях, вони не доживають до старості. Тож чи варто створювати собі стільки проблем? У моральному, медичному, соціальному, правовому аспектах наркоманія — зло.

-Інтерактивна вправа «Збережи здоровя»

У нашому класі зараз присутні сучасні й майбутні батьки. З кожним роком зростає досвід батьків, але проблем менше не стає. А майбутні батьки, тобто учні, сьогодні є суддями, критиками своїх батьків і навіть не усвідомлюють, що через 5- 10 років вони зіткнуться з цими ж проблемами, що і ми, сучасні батьки, зараз. Сказане сьогодні, ми думаємо, не буде зайвим ні першим, ні другим.
 Усі, без винятку, хочуть, щоб їхні діти були хорошими людьми, батьками в майбутньому.
 Записи на дошці стверджують те, що проблема сім'ї актуальна у всі часи.

Ми проводимо наше засідання з метою розкрити завдання батьків у допомозі сучасним дітям опанувати здоровий спосіб життя.

 1.Будьте милосердні до своїх дітей. Найпростіший метод виховання, що не потребує ні часу, ні розуму, - побити дитину і цим образити її, озлобити  чи зламати . Відмовтесь від крику, насилля і наказового тону.
2.Не марнуйте часу дитини.
3.Формуйте самоповагу.
4.Навчіть дитину спілкуватися.
5.Виховуйте відповідальність, порядність.
6.Вчіть шанувати сім'ю, дорослих.
7.Привчайте дитину до праці.
8.Вчіть дитину бути чесною, порядною.

-         Конкурс плакатів

ЗДОРОВ`Я КОЖНОЇ ЛЮДИНИ - В ЇЇ РУКАХ.
ЗДОРОВ`Я ДЕРЖАВИ В ЦІЛОМУ – В РУКАХ КОЖНОЇ ЛЮДИНИ.
ЗДРОВ`Я НАШИХ НАЩАДКІВ – В НАШИХ РУКАХ.
ТОЖ БЕРЕЖІМО СВОЄ ЗДОРОВ`Я З МОЛОДУ!
НІ! НІ! НІ! СКАЖЕМО НАРКОТИКАМ, КУРІННЮ ТА ПИЯЦТВУ!!!
Пам’ятайте!( Говорять учасники по одному).
Життя – це шанс, злови його.
Життя – це краса, милуйся нею.
Життя – це радість, насолоджуйся нею.
Життя – це виклик, прийми його.
Життя – це цінність, цінуй його.
Життя – це скарб, бережи його.
Життя – це любов, тішся нею.
Життя – це таємниця, відкривай її.
Життя – це обіцянка, виконуй її.
Життя – це смуток, відчуй його.
Життя – це гімн, заспівай його.
Життя – це боротьба, почни її.
Життя – це трагедія, зрозумій її.
Життя – це щастя, заслужи його.





Заключне слово вчителя
Учитель. Здоров'я — це найбільша цінність кожної людини. Важ¬ливо знати, що шкідливі звички, про які ми щойно говорили, шкодять нашому здоров'ю, призводять до хвороб, депресій, деградації особистості, втрати мрій, дорогих людей, речей, які були колись найважливішими.

Зростатимуть здорові діти, буде здорова нація, весь народ України, буде міцна і багата держава, у якій всі люди будуть щасливі. Тому дбайте про себе, доки ви ще малі, набувайте хороших звичок, привчайте себе до активного і здорового способу життя, будьте розумними і мудрими. Ростіть здорові й щасливі. Вас чекає майбутнє! В добрий час і доброго вам здоров’я !

  



Здорова дитина щаслива родина
      (Додатки)








Вправа. «Коло асоціацій зі словом здоровя»






Вправа«Інтервю»




Гра «Острів мрій»
«Багатство»
«Слава»
«Кохання»
«Родина»
«Здоровя»









Англійський філософ Томас Пен уважав, що в людства є три вороги, які приносять більше лиха ніж усі війни разом узяті. Це алкоголізм, тютюнокуріння та наркоманія.



Відео сюжет
«Шкідливі звички»












  
    

   Пам’ятка «Тютюнопалінню-ні»





 «Алкоголізм та його вплив на життя молоді»

Відео сюжет




Як діють наркотики?
Дослід з кока-колою і сіллю





         Відео сюжет
«Наслідки шкідливих звичок»





Інтерактивна вправа «Збережи здоров’я»




 «Захист плакатів»





    Районний семінар вчителів зарубіжної літератури в ЗОШ І-ІІІ ст. с. БІРКИ в 2014р.
 Відкритий урок російської мови в 9 класі

Тема: Замена прямой речи косвенной

Цель :  научить заменять прямую речь  косвенной, учитывая особенности предложений по цели высказывания;  формировать умения передавать чужую речь разными способами,  умения анализировать и строить синтасические конструкции с косвеной речью, обосновывать постановку знаков препинания; воспитывать внимание, наблюдательность, толерантность во время работы в группе, прививать любовь к природе
Тип урока: урок усвоения новых знаний
Необходимое техническое оборудование: ноутбук, мультимедийный проектор, презентация
                                              Ход урока
1 Организационный этап.
2 Актуализация опорных знаний
(Звучит отрывок из увертюры  П. Чайковского  «Четыре времени года» На дисплее высвечиваются картинки о весне)
Учитель. Сегодня, по дороге в школу, я увидела на жёрдочке воробушка, который, расправив крылья, громко чирикал, как бы приветствуя и теплое солнышко, и свежий ветер, и голубое небо. «Весна идёт! Весне дорогу!»-вспомнились мне слова Ф. Тютчева. А какие ассоциации у вас возникают, когда слышите это слово?
(Ответы учеников)
                                              Работа в группах
1 группа: «Утром на клумбе я видел, что наряду с первоцветами появились бутоны тюльпанов…»
2 группа: «А для мене и пасха нераздельны…»
3 группа: «А ещё весной есть праздник, который подарили нам дедушки – День Победы…»
4 группа: «Каждой весной человек пробуждается вместе с природой к новой жизни, поэтому для меня весна созвучна со словом любовь…»
Учитель. Да, весна для каждого из нас несёт свой оттенок, свой цветок, из которого создаётся букет жизни. Наш урок – это так же одна из форм жизни.
- А теперь, всё что вы услышали , оформите в виде прямой речи, за схемами, которые вы видите на экране. Таким образом, мы повторим домашнее задание
Работа с графическими схемами
Учащиеся объясняют постановку знаков препинания при прямой речи и создают свои предложения:
1) А: «П!?».            2) «П,-а,-п»
«П»,-а                     3)»П,-а.-П»
4) Дописать предложение:
Я узнал(а) что…
- Чем отличается это предложение от предыдущих?
Ответить на этот вопрос вам помогут знания украинского языка
(Ответы учеников)
Учитель. Да, чужая речь может передаваться не только прямой речью, но и косвенной.
Запишем число, классную работу, тему урока.


3. Изучение нового материала
Чужая речь может воспроизводиться точно, прямо передавая содержание и интонацию. В этом случае она оформляется на письме в виде прямой речи. Чужая речь также может передаваться косвенно, излагая только смысл чужой речи.
Чужая речь, переданная в форме придаточной части сложноподчинённого предложения, называется КОСВЕННОЙ РЕЧЬЮ.
Предложение с косвенной речью – это сложноподчинённое  предложение, где главная часть содержит слова автора, а придаточная – чужую речь.
Приём «Мозговая атака»
Работа в группах
Карточка-информатор
Замена прямой речи косвенной речью
Предложения:
Если косвенная речь передает сообщение, повествование, то предложение, передающее чужую речь, присоединяется союзами или союзными словами что, будто: Саша сказал: «Я никуда не пойду». – Саша сказал, что он никуда не пойдёт.
А:»П».=[], (что…).
Если косвенная речь передает просьбу, приказ, то предложение, передающее чужую речь, присоединяется союзом чтобы: «Никуда не уходи!» - сказала мать. – Мать сказала сыну, чтобы он никуда не уходил.
А: «П».=[], (чтобы…).
Если косвенная речь передаёт вопрос, то предложение, передающее чужую речь, присоединяется союзами что, кто, какой, где, когда, куда, откуда,  ли (вопросительный знак не ставится) : Мальчик спросил: “А море где?”- Мальчик спросил, где море.
А: «П ? » =[],(где…).
Пунктуация в предложениях с косвенной речью
Предложения, передающие чужую речь косвенно, обычно стоят после слов автора и отделяются от него.

При замене прямой речи косвенной речью заменяются  не личные, а притяжательные местоимения: они употребляются с точки зрения того, кто передаёт чужую речь.
Обращения, междометия, вводные слова в косвенной речи не употребляются
Таблица №1
Переход прямой речи в косвенную (заполнить таблицу)
Союз        Примеры






Скругленный прямоугольник: ПовествовательныеСкругленный прямоугольник: ПобудительноеСкругленный прямоугольник: ВопросительноеТип предложения по целы высказывания










- Так как мы сказали, что весна и урок-это часть нашей жизни, поэтому наполним её ещё одной мудростью.
(Запись на доске)
Среди белого дня Диоген ходил с фонарём в руках и объяснял:
»Ищу человека!»
Задание: заменить прямую речь косвенной, составить схему, объяснить постановку знаков препинания
-Какого человека искал бы Диоген в наши дни?
(Ответы учеников)

Опережающее индивидуальное задание
Составить сказку или рассказ, который поддержит разговор о предназначении человека, с использованием прямой и косвенной речи

Однажды царь решил подвергнуть испытанию всех своих придворных, чтобы узнать, кто из них способен занять в его царстве важный государственный пост. Толпа сильных и мудрых мужей обступила его   » О вы, подданные мои, -обратился к ним царь,-у меня есть для вас трудная задача, и я хотел бы знать кто сможет решить ее». Он подвел присутствующих к огромному дверному замку, такому огромному, какого еще никто ни когда не видывал. «Это самый большой и самый тяжёлый замок, который когда-либо был в моём царстве. Кто из вас сможет открыть его? » - спросил царь. Одни придворные только отрицательно качали головой. Другие, которые считались мудрыми, стали разглядывать замок, однако вскоре признались, что не смогут его открыть. Раз уж мудрые  потерпели неудачу, то остальным придворным ничего не оставалось, как тоже признаться. Что эта задача им не под силу, что она слишком трудна для них. Лишь один визир подошел к замку. Он стал внимательно его рассматривать и ощупывать, затем пытался различными способами сдвинуть его с места и, наконец, одним рывком дернул его. О чудо, замок открылся! Он  был просто, не полностью защелкнут. Надо было только пытаться понять, в чем дело, и смело действовать. Тогда царь объявил, что визир получит место при дворе, потому что полагается  не только на то, что видит и слышит, но надеется на собственные силы и не боится сделать попытку.
  - Я считаю, что Диогену понравился бы мой герой, потому что он рассчитывал только на собственные силы.
Учитель.
-Да, рассчитывать только на собственные силы вам придется и в следующем задании
Работа с учебником (Упр.532)
1.Как передается косвенная речь?
2. Чему соответствует главное предложение в сложноподчиненном предложении с косвенной речью?
3. Назвать ту часть предложения с прямой речью, которая в косвенной речи служит придаточным предложением?
4.Когда употребляются союзы что, чтобы, ли?
























                                      Таблица № 2
                                   Прямая и косвенная речь
Прямая                                                                                        Косвенная
     «Только зубрилы и подлизы ходят у новых                                                союз что 
       Фуражках » ,  -  говорили братья.
       «Трогайтесь!» - закричал он ямщикам.                                                    союз чтобы
      -Дома барин? – спросил я.                                                                             союз ли
       - Кто же это может гореть на воде? – спросила она.                             Союзное слово
     -Почему ты не хочешь быть счастливым? – спросил он.


Прямая речь
Косвенная речь


1
Точно
Воспроизведенная
Чужая речь  от лица
Того кто произнес
Пример: Лесничий сказал: »Я видел на озере лебедей»
Передача чужой речи
От лица говорящего, а не того, кто ее на самом деле произнес.
Пример: Лесничий сказал что он видел на озере лебедей.




2
Связывается со словами автора без союза
Пример: Учитель сказал: «Ваш класс пойдет на экскурсию»
Связывается со словами автора при помощи союзов
Пример: Учитель сказал, что наш класс пойдет на экскурсию.


3
Употребляются
Междометия, частицы, обращения, вводные слова, формы повелительного наклонения.
Пример: Учитель сказал:  «Катя, пожалуйста, сходи за мелом»




Междометия, частицы, обращения, вводные слова, формы повелительного наклонения опускаются
Пример: Учитель сказал Кате, чтобы она сходила за мелом.
                                              4. Закрепление
   Исследовательская    работа
Задание: используя таблицу №3, назовите в чем отличие  косвенной речи от прямой.(Метод Пресс.)
(Ответы учеников)

- Оформляем ответы в виде листиков, которые прикрепляем на древо знаний
- Заполняем карточки с самооценкой

5.Домашнее задание:
1)Параграф №57, (теория на стр.230 – 231),выполнить упр.534 (заменить прямую речь косвенной)
2)Повторить знаки препинания при цитатах и диалогах. Выписать высказывания  древних философов(2-3);
3)Составить диалог о подготовке  к экзамену.
4)Индивидуальные задания: Написать небольшое  сочинение-рассуждение, используя афоризмы упр.526.

Додатки к уроку


















ВИХОВНА ГОДИНА
Тема: «Скажи палінню – ні!»








Тема: Скажи палінню – ні!
Мета: переконати учнів у шкідливості куріння, інформування про негативний вплив тютюну на здоров’я не лише того, хто палить, але й оточуючих; викликати негативне ставлення до цієї згубної звички, інформування про ризик розвитку залежності від тютюну, з’ясувати причини і наслідки вживання тютюнових виробів, аналіз існуючих у молодіжному середовищі міфів про них, формування у підлітків якостей сильної особистості та здатності протистояти тютюновій індустрії.
Обладнання: мультимедійна презентація, фліпчарт, маркери, папір А1, скотч.
Цільова група: учні 7-х класів.
План проведення
1. Вступне слово педагога.
2. З історії тютюнопаління.
3. Асоціативний кущ «Паління».
4. Склад сигарети.
5. Сумна статистика.
6. Вправа «Порахуй».
7. Складові тютюнового диму.
8. Хвороби від паління.
9. Пасивне паління.
10. Паління і жінка.
11. Вплив реклами.
12. Ролик про шкідливий вплив паління.
13. Заключне слово педагога, підведення підсумків.
14. Вправа «Мій вибір».

1.Вступне слово педагога.
Паління цигарок – одна з найшкідливіших звичок, що негативно впливає на здоров’я не тільки самих курців, але й оточуючих. Зараз вона перетворилася в епідемію, що поширюється не тільки серед чоловіків, жінок, а й серед підлітків і дітей.
2.З історії тютюнопаління
Тютюн родом з Америки, але задовго до відкриття Колумба, якщо виходити з історичних й археологічних джерел, курити почали ще до нашої ери, наприклад, народи Азії, Африки та на по початку 1 ст. – давні слов’яни.
Глиняні курильні люльки було знайдено в могилах єгипетських фараонів. Геродот розповідав про скіфів, що ті вдихали дим рослин, які спалювали. Свідоцтва куріння тютюну можна знайти в стародавній китайській літературі. Зображення куріння знайшли на давніх індійських картинках. Але, більшість народів дізналася про тютюн лише після відкриття Колумбом Америки в 1492 році.
А французький письменник 19 ст. Оноре де Бальзак категорично заявляв: “Тютюн завдає шкоди тілу, руйнує розум, отуплює цілі науки”.
Як же розвивалося куріння?
Прибувши до Америки, Колумб серед інших подарунків одержав від місцевих жителів висушене листя рослин “петум”, яке вони курили, згорнувши в трубочки, що звалися “сигаро”.
Рослина, яка одержала назву від імені провінції Тобаго (острів Гаїті),
Почала свій підступний хід по країнах і континентах. Після другого походу походу Христофора Колумба (1493 – 1496 рр.) насіння тютюну було завезено в Іспанію, звідки воно потрапило в сусідні європейські країни. А далі морським й сухопутними караванами це зілля поширилося в різні куточки земної кулі. Таке швидке поширення тютюну пояснюється його наркотичною дією, завдяки якій потяг до куріння перетворюється на звичку, з якою вже важко боротися.
У середині 30-х років 16 ст. тютюн почали культивувати в Європі під назвою “нікотин” на честь Жана Ніко, який першим почав його тут розводити. Спочатку тютюн вживали як заспокійливі, заспокійливі, знеболювальні ліки. Наприклад, Катерина Медичі нюхала тютюн для заспокоєння головного болю. Незабаром нюхання тютюну було введено до придворного етикету. Для зілля ювеліри спеціально виготовляли коштовні, красиві табакерки.
Але куріння тютюну, а також вживання його як ліків (у вигляді настоїв, екстрактів, пілюль) часто спричиняло тяжкі отруєння, які нерідко закінчувалися смертю. Це змушувало уряди різних країн вести боротьбу з курінням та застосовувати різні покарання, часом досить жорстокі.
Тим часом, не всі європейські країни визнавали тютюн. Наприклад, в Італії його було оголошено “забавкою диявола”. Римські папи навіть відлучали від церкви, хто курив, або нюхав тютюн. Для повчання п’ятьох ченців, обвинувачених у курінні, було живцем замуровано в монастирську стіну. В Англії в 16 ст. курців прирівнювали до ворогів і жорстоко карали аж до страти, а голову з трубкою виставляли на площах. А в 1604 році король Якоб Стюарт, прийнявши престол, оголосив куріння “шкідливим, неблагочестивим та негідним цивілізованої людини заняттям”. Він навіть видав трактат “Про шкоду тютюну” який закінчувався словами: “Звичка, противна для ока, нестерпна для носа, шкідлива для мозку, небезпечна для легенів.” Це була перша популярна книжка про шкідливість куріння.
У Росію тютюн завезли англійські купці через Архангельськ у 1585 році. Від поморів тютюн почав поширюватися далі, але повільно, позаяк росіяни неохоче залучалися до заморського зілля. Більш того, наші релігійні пращури всіляко перешкоджали його розведенню й поширенню.
За царювання Михайла Федоровича (за його вказівкою, до речі, було заборонено, завезення горілки в країну) курців, викритих уперше, карали 60 ударами палицею по ступнях, а вдруге – відрізали носа або вуха. А після пожежі в Москві 1654 року, причиною якої було куріння, його було заборонено під страхом смерті. У спеціальному “Уложенні” від 1649 року зазначалося: “Велено всіх, у кого буде знайдено богомерзенне зілля, бити на козлі батогом, поки не признається звідки зілля одержано”.
Офіційно торгівлю тютюном і його куріння в Росії було дозволено в 1697 році. Активним поборником шкідливого зілля був Петро І. Цар став завзятим курцем після відвідання Голландії. Повернувшись у Росію, він почав прилучати до куріння своїх наближених, дозволив вільне ввезення тютюну з-за кордону. У Криму з’явились суцільні плантації тютюну, а перша тютюнова фабрика в Україні з’явилась в першій половині 18 століття в місті Охтирці.
Незважаючи на запеклу боротьбу переміг тютюн, оскільки через великі прибутки збагачував не тільки плантаторів, фабрикантів, купців а й казну. Сприяли цьому й лікарі, які приписували куріння або нюхання тютюну як засіб від лихоманки й нежиті. У ті часи страшним лихом була чума. Багато медиків вважало, що вдихання тютюнового диму – своєрідний профілактичний засіб проти неї.
3.Асоціативний кущ «Паління»
Учні називають свої асоціації до терміна паління
4.Склад сигарети
Нікотин є стимулюючим засобом, активним інгредієнтом тютюну - листяної рослини, що виростає в багатьох місцях світу. Паління цигарки означає вдихання складного набору речовин, включаючи гази й смоли. Що міститься в цигарці? Багато-хто стурбований великою кількістю барвників, стабілізаторів та інших інгредієнтів, які додають у харчові продукти. Але не багато-хто задумується над тим, що міститься у звичайній цигарці і які продукти утворюються під час паління? Популярні останнім часом сигаретні ароматизатори містять улюблені з дитинства ласощі: какао, ваніль, цукор і навіть мед.
5.Сумна статистика
ü    На нашій планеті палять приблизно 1,3 мільярди людей
ü    За 1 секунду на Землі викурюється 300 000 цигарок
ü    Куріння викликає 6 % смертей в усьому світі
ü    Щорічно від паління вмирає 3 мільйони людей
ü    Загальна масса недопалків на планеті за 1 рік становить 2 520 000 тонн
ü    В Україні щоденно курить 45% дорослих чоловіків і 9% дорослих жінок; серед молоді курить 45% юнаків і 35% дівчат;
ü    68% курців заявили, що зацікавлені у відмові від куріння, а серед тих, хто будь-коли курив щодня, 26% вже є колишніми курцями;
ü    Понад 90% населення України підтримує заборону куріння на всіх робочих місцях;
ü    Підтримка повної заборони реклами тютюну серед населення — 70%;
ü    31% вважає, що куріння кальяну призводить до серйозних захворювань;
ü    Всього в країні нараховується близько 9 мільйонів активних курців, що складають третину всього працездатного населення країни;
ü    Україна посідає 17 місце в списку країн-лідерів за кількістю курців;
ü    Щорічно до числа курців долучаються не менш 100 000 українців;
ü    Кожен четвертий підліток в Україні викурює першу сигарету у віці 10 років;
ü    Україна є другою країною у світі (післяЧилі), де у віці 13-15 років курять більш 30 % юнаків і дівчат;
ü    Україна займає ІІ місце за кількістю викурених цигарок на одного громадянина. На кожного українця припадає понад 2500 сигарет — майже 7 щоденно;
ü    Розрахунки Всесвітнього банку свідчать про те, що економічні збиткиУкраїнивід тютюну складають близько 2 мільярдів доларів щорічно;
ü    За офіційною статистикою в Україні щороку від хвороб пов'язаних з курінням помирає 120 тисяч чоловік.
ü    Поширеність щоденного куріння за останні 5 років в Україні суттєво зменшилась. Так, у 2005 році щоденно палили 62% чоловіків (від 15 років і старше), а в 2010 вже 45%. Кількість жінок-курців скоротилася майже вдвічі — з 17% до 9%.
6.Вправа «Порахуй»
Учням запропоновано порахувати скільки витрачається коштів на придбання цигарок протягом одного тижня, одного місяця, шести місяців, одного року ( 1 пачка коштує 8 грн, при умові, якщо за 1 день викурюють одну пачку).
7.Складові тютюнового диму
У сигаретному димі можна знайти більше 4 000 хімічних речовин, що широко використовуються в інших сферах людської діяльності. Ось деякі з них: Амоній - утримується в засобах для чищення туалетів. Ацетон - в засобі для видалення лаку з нігтів. Кадмій – високотоксичний метал, використовуваний в акумуляторних батареях. Вініл хлорид - використовується при виготовленні клею ПВХ. Нафталін - використовується як засіб протии молі. Монооксид вуглецю – чадний газ, токсичний продукт горіння, типовим джерелом є вихлопні труби автомобілів і газові горілки. У більших кількостях, наприклад, при несправності газових горілок цей газ викликає моментальне отруєння й смерть. У малих дозах, наприклад, при палінні цигарки, чадний газ отруює дихальну систему курця. Смола - дим сигарет відкладається в легенях і засмічує їх. Після вдихання дим конденсується і приблизно 70% смоли осідає в легенях у вигляді конденсату - липкої, бурої субстанції, що залишає жовто-коричневі плями на пальцях і зубах курця. Нікотин - потужна й швидкодіюча речовина, що викликає звикання. При вдиханні тютюнового диму, нікотин поглинається кров'яним потоком, що викликає такі реакції організму, як збільшення частоти серцебиття й підвищення кров'яного тиску. Ціанід - застосовувався в газових камерах. Формальдегід - використовується для консервації тілпомерлих. Миш'як - відомаотрута..
Шкідливі речовини, що містяться в тютюновому димі і впливають на організм, об’єднані в 4 групи:
1) канцерогенні речовини (ароматичні вуглеводні, бензпірен, феноли, нітрозамін, гідразин, вінілхлорид, толуідин, неорганічні сполуки миш’яку та кадмію, радіоактивні полоній, олово та вісмут-210);
2) подразнюючі речовини (ненасичений альдегід пропеналь, оксид вуглецю);
3) отруйні гази (сірководень, оксид вуглецю, ціаністий водень);
4) отруйні алкалоїди (нікотин, норнікотин, нікотирин, нікотеїн, нікотимін та інші).
Свинець.
Цей метал використовують при виготовленні акумуляторів, дротів та друкарських сплавів. Свинець дуже токсичний. При попаданні в організм викликає втому, слабкість, біль у животі та м’язах. А також руйнує клітини головного мозку і сповільнює ріст.
Формальдегід
В кожному шкільному кабінеті анатомії містяться так звані „заспиртовані” екземпляри тварин. Для того, щоб зберегти цих тварин від гниття, їх поміщають у спеціальну речовину, яка складається з формальдегіду та етилового спирту. Саме формальдегід запобігає їхньому руйнуванню.
Ця речовина є дуже токсичною. Попадаючи в людський організм разом з тютюновим димом, формальдегід сприяє розвитку ракових клітин, також вражає легені, серце і систему травлення.
Бензин
Таку речовину, як бензин, знають усі. Але не всі знають, що бензин міститься в тютюнові та цигарковому димі. При попаданні в організм ця речовина спричиняє отруєння і негативно діє на центральну нервову систему, вбиваючи її.
Синильна кислота.
Всі клітини людського організму мають потребу в кисні. Але найбільше його потребують нервові клітини.
Проникаючи в кров, синильна кислота знижує здатність клітин сприймати кисень. Через це настає кисневе голодування. Першими страждають нервові клітини. При великій дозі синильної кислоти, слідом за порушенням роботи центральної нервової системи, настає її параліч, припиняється дихання, а потім зупиняється і серце.
Звичайно, вміст синильної кислоти в димі сигарет надзвичайно малий: у денному «раціоні» середнього курця її в 40 разів менше смертельної дози. Проте, хронічне отруєння нервової системи цією отрутою, безумовно, позначається на її роботі.
Чадний газ
Оксид вуглецю, або чадний газ, — це безбарвна газоподібна речовина, що присутня у високих концентраціях в сигаретному димі. Його спроможність з'єднуватися з гемоглобіном крові у 200 разів вища, ніж у кисню, тому при курінні чадний газ починає його заміщати. У зв'язку з цим знижується спроможність крові переносити кисень, що позначається на функціонуванні всіх тканин організму.
Мозок і м'язи (включаючи серцевий) не можуть діяти у повну силу без достатнього надходження кисню, і для того, щоб компенсувати його зниження, серце і легені змушені працювати з більшим навантаженням, що викликає проблеми з кровообігом. Оксид вуглецю також ушкоджує стінки артерій і збільшує ризик звуження коронарних судин, що призводить до серцевих нападів. Також чадний газ негативно впливає на роботу легень та печінки.
Толуол і ацетон
Толуол входить до складу пінопласту, лаків та фарб. Також його використовують для виготовлення вибухових речовин. Ацетон застосовують як розчинник. Обидві ці речовини спричиняють наркотичну дію. Ацетон і толуол входять до складу цигарок.
Миш’як
Для того, щоб вбити нерв у хворому зубі, лікарі-стоматологи використовують миш’як — сильну отруту. Назва походить від слова „миша”. Це пов’язано з тим, що в давнину цією речовиною травили гризунів.
У часи придворних інтриг миш’як використовували для усунення конкурентів. Говорять, що на острові Святої Єлени Наполеона отруїли саме миш’яком. Миш’як є і в сигаретах. Саме через це у курців горять губи та смердить з рота.
Смола
Смола є найбільш небезпечною з хімічних речовин у сигаретах. Хоч люди в основному курять через вплив нікотину на мозок, вони помирають, головним чином, через вплив смоли.
8.Хвороби від паління
Тютюновий дим потрапляє до рота у вигляді концентрованого аерозолю. В міру охолодження він конденсується й утворює смолу, що осідає в дихальних шляхах. Смола є речовиною, що викликає рак і захворювання легенів. Смола викликає параліч очисного процесу в легенях і ушкоджує альвеолярні мішечки. Вона знижує ефективність імунної системи.
Частина смоли у курця виділяється при кашлі з мокротинням, а частина проникає в тканини слизуватих оболонок, надаючи їм темний колір. Підраховано, що у людини, яка скурює в день пачку цигарок, за рік часу через легені проходить близько кілограма смоли.
Вплив тютюну на організм людини
Чоловіки
-Затримка розвитку статевого дозрівання
-Поганий розвиток статевих органів
-Порушення статевих функцій
-Імпотенція
-Безпліддя
Жінки
-Безпліддя
-Викидні
-Затримка розвитку плоду
-Рак
-Порушення статевих функцій
Мозок
-Інсульт
Шкіра, обличчя
-Втрата природного кольору обличчя
-Гнійничкові висипання
-Пігментація (у старшому віці)
-Розширені пори
-Раннє старіння шкіри
-Зморшки
Губи, рот, зуби, глотка
-Жовті зуби
-Поганий запах з рота
-Зубний камінь
-Карієс
-Рак
Гортань, трахеї
-Запалення
-Рак
Легені, бронхи
-Бронхіт
-Емфізема
-Рак
Серце
-Ішемічна хвороба
-Склероз судин
-Інфаркт міокарда
Стравохід, шлунок
-Пептична виразка
-Рак
Підшлункова залоза
-Рак
Кістки
-Остеопороз
Периферичні судини
-Переміжна кульгавість
-Гангрена
Нервова система
-Неврити
9.Пасивне паління
Міністерство охорони здоров’я попереджує – паління шкідливе для вашого здоров’я” – написано на кожній пачці сигарет, ми так звикли до цієї фрази, що навіть не помічаємо її на пачці. Поширеною є думка, що куріння – приватна сфера, вибір кожної конкретної людини. Але нажаль частіше всього курці не думають, що їхній приватний вибір наражає на небезпеку людей які будуть вдихати тютюновий дим - так званих пасивних курців. Сьогодні ніхто з нас не застрахований від ролі пасивного курця, а це, на думку лікарів і науковців, набагато гірше, ніж активне куріння. Тютюновий дим є сильнодіючою сумішшю газів, рідин і мікро частин. Він складається з основного диму, який вдихає і видихає курець, і побічного диму, що виходить з палаючого кінця сигарети, і містить удвоє більше нікотину; у 31 раз більше 4-амінобіфеніла (який викликає рак сечового міхура). Найгіршим є те, що ці елементи невидимі і не зникають при провітрювання приміщення. У прокуреному приміщенні ще протягом тривалого часу люди вдихають залишки побічного диму, абсорбованого поверхнями стін, підлоги, килимів тощо. Хочу навести кілька підтверджень шкідливості пасивного куріння: - пасивне куріння викликає у дітей небезпеку розвитку астми, хрипів і зниження функції легенів, сприяє збільшенню ймовірності захворювання астмою і респіраторними хворобами дітей, матері яких під час вагітності піддавалися пасивному курінню; - пасивне куріння збільшує ризик серцевих захворювань на 25%, а рак легенів - 24%. Отже наявність і реальна шкода пассивного паління очевидна і аж ніяк не сприяє оздоровленню нації.
Опитування показало, що 94% громадян України усвідомлює шкідливість мимовільного вдихання тютюнового диму, а 96% - вважає за необхідне захистити права тих, хто не курить, через заборону куріння в громадських місцях. Ці цифри говорять про те, що більшість українців розуміє потенційну небезпеку від тютюнопаління і від табачного диму зокрема.
І якщо людина, що палить зробила свій вибір більш-менш свідомо, пасивні курці зовсім не повинні страждати від чужого вибору. Тож першочерговою задачею має бути захист некурців і розширення зон вільних від тютюнового диму. Прикладом таких рішень для України може слугувати досвід інших країн. У США можна подати в суд на власника кав’ярні за пасивне куріння. На підставі судового рішення можуть заборонити курити у власній квартирі, біля дитини.
В Україні більше 10 млн. чоловік є активними курцями, що наражають оточуючих на вплив тютюну, 81% населення щоденно зазнають впливу тютюнового диму. Так триватиме тенденція, виявлена лікарями, що в Україні 110 тис. українців щорічно помирають від хвороб пов’язаних з тютюном.
10.Паління і жінка
На сьогоднішній день статистика паління серед жінок залишається досить сумною. Близько 200 мільйонів з одного мільярда курців в світі-це жінки. Серед споживачів тютюну значно менше жінок, ніж чоловіків. У всьому світі палить приблизно 40% чоловіків в порівнянні з майже 9 % жінок. Проте масштаби епідемії вживання тютюну серед жінок в деяких країнах зростають.
Жінки, що палять, з більшою ймовірністю, ніж некурящі жінки, страждають від безпліддя і затримок в настанні вагітності. Паління під час вагітності підвищує ризик передчасних пологів, мертвонароджень і смерті новонароджених і може приводити до зменшення кількості грудного молока.
Багато жінок не замислюються про те, що куріння під час вагітності пов’язано з цілим рядом негативних впливів. Куріння у багато разів збільшує ризик виникнення різних ускладнень при вагітності. Доведено наявність тісного зв’язку між курінням, з одного боку та викиднями, а також передчасними пологами, — з іншого. Так, у жінок, що викурюють в день одну або більше пачок сигарет, частота викиднів в 1,5 рази вище, ніж у некурящих. А якщо куріння до того ж поєднується з вживанням алкоголю, то ризик викидня зростає в 4,5 рази. До того ж рівень смертності дітей при пологах (синдром раптової дитячої смерті) у матерів, що палять в середньому на 30% вище, ніж у ти, хто не палить. Особливо висока у жінок, що палять смертність близнюків.
Куріння під час вагітності негативно впливає на стан периферичного кровообігу у жінок, що в свою чергу призводить до гіпоксії плоду (нестачі кисню). Це відбувається тому, що оксид вуглецю, що міститься в тютюновому диму, зв’язується з гемоглобіном крові, перетворюючи його в карбоксигемоглобін, що не здатний переносити кисень до клітин тіла і в тому числі до зростаючого організму малюка. Наслідком нестачі кисню плід розвивається повільно, а це в свою чергу призводить до того що у жінок, що палять, частіше всього, народжуються недоношені діти з масою тіла менше 2500 гр., А також зі зниженими іншими параметрами (довжиною тіла, окружністю голови і грудної клітини ).
Нікотин не тільки негативно впливає на загальний розвиток плода, але і стає причиною змін у психіці малюка. Тютюнопаління призводить до порушень кровообігу в організмі і є основною причиною часткової блокади припливу крові до мозку дитини. Це може призвести до народження немовляти з вродженими аномаліями нервової системи та порушеннями психіки, навіть за результатами деяких досліджень вважається, що є залежність між курінням і народженням розумово неповноцінних дітей з хворобою Дауна. Так само доведено, що вплив нікотину на мозок дитини у внутрішньоутробному періоді, робить його більш схильним до куріння в зрілому віці. Звичайно ризик того, що ці діти спробують палити не вище ніж у всіх інших дітей, але якщо вони починають, то з більшою ймовірністю стануть страждати від нікотинової залежності.
Діти, які народилися у матерів, що палять, характеризуються уповільненням не тільки фізичного, а й інтелектуального та емоційного розвитку. Вони пізніше починають читати і рахувати, у них відзначається відставання у рості від їхніх однолітків. Куріння під час вагітності призводить до того, що велика кількість таких дітей госпіталізується з приводу важких проявів пневмонії і бронхіту, у них дуже високий ризик розвитку астми в молодшому віці.
11.Вплив реклами
Казати, що реклама тютюну не впливає на зростання продажів цієї продукції, буде, звичайно, неправильно. Впливає,ще й як впливає. Адже «реклама — двигун торгівлі». Тобто реклама в основному забезпечує вибір торговельної марки, бренду тютюнової продукції, збільшуючи ринкову частку рекламодавця у своєму ринковому сегменті, і лише незначно впливає на зростання самого ринку, сумарних обсягів продажу.
Нині вимоги до реклами тютюнової продукції надзвичайно жорсткі: не можна залучати до реклами людей у білих халатах, популярних особистостей, осіб до 18 років як моделей, не можна показувати сам процесс куріння та розписувати його позитивні сторонни тощо.
12. Ролик про шкідливий вплив паління.
13. Заключне слово педагога, підведення підсумків.
·                  Якщо Ви кинете палити цигарки, через 20 хвилин після останньої цигарки, артеріальний тиск нормалізується, відновлюється робота серця.
·                  Якщо Ви кинете палити, через 8 годин нормалізується вміст кисню в крові.
·                  Якщо Ви кинете курити, через 2 доби посилитися здатність відчувати смак і запах.
·                  Якщо Ви кинете курити, через тиждень покращиться колір шкіри, зникне неприємний запах шкіри, волосся, видиху.
·                  Якщо Ви кинете курити, через місяць стане легшее дихати, покине головний біль, перестане дошкуляти кашель.
·                  Якщо Ви кинете курити, за півроку значно поліпшаться Ваші спортивні успіхи.
·                  Паління - не приносить користі.
·                  Палити! Так або Ні! Вам вирішувати.

14. Вправа «Мій вибір»

Учні називають шляхи до здорового способу життя.




















                                                  Відкритий урок на ОМО
ТемаЛюдину роблять Людиною не гроші…
            (Урок-бесіда з елементами коментованого читання за        оповіданням
             Дж. Лондона «Любов до життя» )

Мета: розширити знання учнів про ідейно-естетичний зміст твору
            Дж. Лондона ; окреслити специфіку поглядів автора на життя ;
            розвивати навички аналізу образів-персонажів ; визначення ролі
            пейзажу в художньому творі;
            сприяти формуванню свідомого ставлення до життя.

Обладнання: портрет Дж. Лондона;
                         малюнки учнів, ілюстративний та  дидактичний матеріал

                         Життя-це пригода, в якій є місце подвигу                         
                                                             Жуль Верн                         
Проблемне питання: : «Людину роблять Людиною не гроші… А що ж тоді ?»

                                           Хід уроку
І.Організація класу до уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
      
1) Випереджувальні завдання: для юних літературознавців. (розповідь  про Джека Лондона як особистість та про його героїв.)
     
2) Інсценізація уривка із твору «Жага до життя»
                   
                         Літературна вікторина
                     
                    «Найуважніший читач»

1.Як звали головного героя?
(Безіменний)
2.Як називається явище, що поєднує хворобу і прагнення скарбів?
(«Золота лихоманка»)
3.Якими показані герої на початку твору ?
(Обидва були стомлені, виснажені, із втупленими в землю очима)
4.Як говорили герої ?
(Одноманітно, байдуже)
5.Що розвело колишніх друзів ?
(Хвороба, зрада)
6.Куди прямував головний герой ?
(До Країни Патичків)
7.Який колір переважає в пейзажах оповідання ?
(Сірий)
8.Які небезпеки підстерігали головного героя ?
(Хвороба, голод, хижі звірі)
9.Хто переміг у протистоянні людина-вовк ?
(Людина)
10.Яка риса характеру проявилася у сцені, де герой знаходить останки Білла ?
(Гуманізм, порядність)
11.Чому загинув Білл ?
(Природа покарала за підлість та жорстокість)
12.Що герой викинув врешті-решт як непотрібний мотлох ?
(Золото)
13.Що ховав чоловік скрізь на судні ?
(Сухарі)
14.А що ж допомогло героєві вижити ?
(Любов до життя)

3. Створити «сюжетний ланцюжок» із даних словосполучень,поставивши правильну нумерацію:

Двоє в дорозі

Поєдинок хворої людини і хворого вовка

Герой оповідання розтягнув ногу

Його покинув товариш Білл

Йде не зупиняючись

Голод

Піймав трьох пічкурів

Поєдинок з ведмедем

Кістки Білла

Полювання на куріпку

 Не може надивитися на їжу

Життя саме боролося за себе

Шлях до моря

Запаси

На китобійному судні «Бедфорд»

Страх голоду минувся

І І І.  В оригіналі оповідання Дж. Лондона називається
«Любов до життя». Російською мовою його назву перекладено,
як «Любов к жизни» Як ви гадаете , чому українською мовою
переклад дуже часто називається «Жага до життя» ?
                   
                 Словникова робота

Жага-гаряче бажання, жадання, темперамент, снага, жар, жагучість, запальність, пристрасть.

Любов-захоплення, вподоба, відданість, пристрасть, слабкість…, інтерес.

Підсумок учителя. Перекладач використав  слово
«жага», тому що воно найкраще передає головну мету
героя-гаряче бажання вижити, яке й допомогло йому здолати підлість, голод, холод, хворобу і навіть смерть
ІV. Робота з художнім текстом
            


Групова  робота (бесіда з елементами аналізу)



 Завдання для першої групи

1.Чому герой опинився посеред сірої тундри один ?

 2.Як автор передає стан душі героя, коли його залишив  товариш ?



Завдання для другої групи

1.Якими засобами автор поглиблює психологічне напруження персонажа та читача ?

2.Який біль подорожнього виявився найжахливішим ?

3.Який скарб містить торбинка із лососевої шкіри ?




Завдання для третьої групи

1.Свій скарб знесиленому подорожньому було важко нести, а кістки лосеняти забрав із собою. Чому так ?

2.Якою була реакція головного героя на Біллові кістки ? Чому не взяв він його золото ?

3.Яка подальша доля героя ?  
 V. Складання сенкану

Сенкан - це вірш, який складається з п’яти рядків:



1-й рядок-слово, що називає тему ;


2-й рядок-2 прикметника, що асоціюють з першим словом (опис теми);


3-й рядок-3 дієслова, пов’язані з темою ;


4-й рядок-фраза з чотирьох слів (думка-підсумок, що визначає розуміння теми);


5-й рядок-1 слово-синонім до назви теми, підсумок.)

Наприклад:


Головний герой
цілеспрямований, наполегливий
бореться, страждає, перемагає
 життя цінує понад усе
Людина

Підсумок вчителя

Ще Г. Уелс сказав : «Бійся байдужих, бо з їхньої мовчазної згоди відбувається все зло на землі»
Отже, Людьми нас роблять такі риси, як доброзичливість, гуманність, тактовність, великодушність
Д. Лондон ще на початку  століття застерігає людство від втрати кращих рис і застерігає від корисливості, егоїзму, войовничості, марнославства, прагнення будь що бути першим. Ці риси характеру бур’яни, їх треба полоти, щоб наші душі наповнювались добром, великодушністю, гуманізмом.

VI. Складання творчих робіт про людину та її призначення на землі.
         
                           Вільне письмо.

Зразки творчих робіт .

1.Наше життя-це стріла, що летить до мети.
Якщо вона кинута твердою рукою рішучої людини, яка не зупиняється перед труднощами, то обов’язково влучить у бажане.
   
 Життя-це Божий дар, а водночас і Голгофа, на яку сходить кожен у пошуках істини. І той, хто здатен на самопожертву, живе заради інших, по-справжньому щасливий . Пам’ятаймо, що у світі той наймудріший, хто найбільше любить життя. А ще я зрозумів, що людина тим і відрізняється від інших істот, що їй властиве почуття гідності. Вона є вінцем всього прекрасного в цьому світі.



2.Старовинна мудрість говорить, що людина-творець свого щастя. З цим я охоче погоджуюсь. Адже щастя-це передусім уміння любити життя й людей, віддавати їм свої сили, душевне тепло, полум’я свого серця.
       У кожної людини-своє щастя. Хочеться жити відкрито, не ховаючись, не тікаючи від труднощів.
       Наше дитинство починається з мами. Кожне її слово, мудрі поради-це книга життя, з якою ми вирушаємо у далекі світи. І тільки гортаючи його сторінку за сторінкою з бабусею, вчителькою, гарними друзями, ми станемо дорослими, станемо справжніми людьми.
       Від нині я назавжди зрозуміла, що серед усіх премудростей є найважливіша-навчитися любити людей.   


VIIЗакріплення

Відповідаємо на проблемне питання: «Людини роблять Людиною не гроші …А що ж тоді ?» за допомогою методу Прес :               

1.    Я вважаю…(позиція).
2.    Тому, що…(пояснення).
3.    Наприклад,…(докази, аргументи).
4.    І тому…(висновок).


VIII. Узагальнююча бесіда

Підсумок вчителя

Ви сьогодні учні, а завтра створюватимете реальний новий світ.
Ваше покоління має в майбутньому має стати людством, вистояти в екстремальній ситуації, не втрачати в собі Людину.

Завдання:
записати рису характеру, яку ви вважаєте найважливішою      для людини майбутнього .
(Учні записують на зелених листочках рису характеру, яку вони вважають найпотрібнішою для людини майбутнього пояснюють і вішають на оголене дерево).
Так, бути ідеальним важко, але прагнути досконалості треба .
Таж простуючи у майбутнє не забувайте про риси характеру людини, образ якої ви створили на сьогоднішньому уроці.

VIII. Конкурс малюнків.

Підсумки. Людина повинна бути сильною, мужньою, розраховувати тільки на себе. Та бажання спиратися виключно на себе-це трагедія: ми потребуємо підтримки товаришів, інших людей. Герої, наділені позитивними рисами, дотримуються високих етичних принципів («герой кодексу»):                                 це відповідальність за свої вчинки, вміння тримати слово, вірність у кохані та дружбі, щедрість, стриманість.


Метод «Мікрофон»
На уроці мене найбільше вразило…

XIX. Оцінювання

X. Домашнє завдання
Написати твір-мініатюру «Мої враження від оповідання Джека Лондона «Жага до життя».

            Додатки до уроку
                    «Найуважніший читач»

1.Як звали головного героя?
(Безіменний)
2.Як називається явище, що поєднує хворобу і прагнення скарбів?
(«Золота лихоманка»)
3.Якими показані герої на початку твору ?
(Обидва були стомлені, виснажені, із втупленими в землю очима)
4.Як говорили герої ?
(Одноманітно, байдуже)
5.Що розвело колишніх друзів ?
(Хвороба, зрада)
6.Куди прямував головний герой ?
(До Країни Патичків)
7.Який колір переважає в пейзажах оповідання ?
(Сірий)
8.Які небезпеки підстерігали головного героя ?
(Хвороба, голод, хижі звірі)
9.Хто переміг у протистоянні людина-вовк ?
(Людина)
10.Яка риса характеру проявилася у сцені, де герой знаходить останки Білла ?
(Гуманізм, порядність)
11.Чому загинув Білл ?
(Природа покарала за підлість та жорстокість)
12.Що герой викинув врешті-решт як непотрібний мотлох ?
(Золото)
13.Що ховав чоловік скрізь на судні ?
(Сухарі)
14.А що ж допомогло героєві вижити ?
(Любов до життя)




3. Створити «сюжетний ланцюжок» із даних словосполучень,поставивши правильну нумерацію:

Двоє в дорозі

Поєдинок хворої людини і хворого вовка

Герой оповідання розтягнув ногу

Його покинув товариш Білл

Йде не зупиняючись

Голод

Піймав трьох пічкурів

Поєдинок з ведмедем

Кістки Білла

Полювання на куріпку

 Не може надивитися на їжу

Життя саме боролося за себе

Шлях до моря

Запаси

На китобійному судні «Бедфорд»

Страх голоду минувся





                    «Найуважніший читач»

1.Як звали головного героя?
(Безіменний)
2.Як називається явище, що поєднує хворобу і прагнення скарбів?
(«Золота лихоманка»)
3.Якими показані герої на початку твору ?
(Обидва були стомлені, виснажені, із втупленими в землю очима)
4.Як говорили герої ?
(Одноманітно, байдуже)
5.Що розвело колишніх друзів ?
(Хвороба, зрада)
6.Куди прямував головний герой ?
(До Країни Патичків)
7.Який колір переважає в пейзажах оповідання ?
(Сірий)
8.Які небезпеки підстерігали головного героя ?
(Хвороба, голод, хижі звірі)
9.Хто переміг у протистоянні людина-вовк ?
(Людина)
10.Яка риса характеру проявилася у сцені, де герой знаходить останки Білла ?
(Гуманізм, порядність)
11.Чому загинув Білл ?
(Природа покарала за підлість та жорстокість)
12.Що герой викинув врешті-решт як непотрібний мотлох ?
(Золото)
13.Що ховав чоловік скрізь на судні ?
(Сухарі)
14.А що ж допомогло героєві вижити ?
(Любов до життя)




3. Створити «сюжетний ланцюжок» із даних словосполучень,поставивши правильну нумерацію:

Двоє в дорозі

Поєдинок хворої людини і хворого вовка

Герой оповідання розтягнув ногу

Його покинув товариш Білл

Йде не зупиняючись

Голод

Піймав трьох пічкурів

Поєдинок з ведмедем

Кістки Білла

Полювання на куріпку

 Не може надивитися на їжу

Життя саме боролося за себе

Шлях до моря

Запаси

На китобійному судні «Бедфорд»

Страх голоду минувся





                    «Найуважніший читач»

1.Як звали головного героя?
(Безіменний)
2.Як називається явище, що поєднує хворобу і прагнення скарбів?
(«Золота лихоманка»)
3.Якими показані герої на початку твору ?
(Обидва були стомлені, виснажені, із втупленими в землю очима)
4.Як говорили герої ?
(Одноманітно, байдуже)
5.Що розвело колишніх друзів ?
(Хвороба, зрада)
6.Куди прямував головний герой ?
(До Країни Патичків)
7.Який колір переважає в пейзажах оповідання ?
(Сірий)
8.Які небезпеки підстерігали головного героя ?
(Хвороба, голод, хижі звірі)
9.Хто переміг у протистоянні людина-вовк ?
(Людина)
10.Яка риса характеру проявилася у сцені, де герой знаходить останки Білла ?
(Гуманізм, порядність)
11.Чому загинув Білл ?
(Природа покарала за підлість та жорстокість)
12.Що герой викинув врешті-решт як непотрібний мотлох ?
(Золото)
13.Що ховав чоловік скрізь на судні ?
(Сухарі)
14.А що ж допомогло героєві вижити ?
(Любов до життя)




3. Створити «сюжетний ланцюжок» із даних словосполучень,поставивши правильну нумерацію:

Двоє в дорозі

Поєдинок хворої людини і хворого вовка

Герой оповідання розтягнув ногу

Його покинув товариш Білл

Йде не зупиняючись

Голод

Піймав трьох пічкурів

Поєдинок з ведмедем

Кістки Білла

Полювання на куріпку

 Не може надивитися на їжу

Життя саме боролося за себе

Шлях до моря

Запаси

На китобійному судні «Бедфорд»

Страх голоду минувся





                    «Найуважніший читач»

1.Як звали головного героя?
(Безіменний)
2.Як називається явище, що поєднує хворобу і прагнення скарбів?
(«Золота лихоманка»)
3.Якими показані герої на початку твору ?
(Обидва були стомлені, виснажені, із втупленими в землю очима)
4.Як говорили герої ?
(Одноманітно, байдуже)
5.Що розвело колишніх друзів ?
(Хвороба, зрада)
6.Куди прямував головний герой ?
(До Країни Патичків)
7.Який колір переважає в пейзажах оповідання ?
(Сірий)
8.Які небезпеки підстерігали головного героя ?
(Хвороба, голод, хижі звірі)
9.Хто переміг у протистоянні людина-вовк ?
(Людина)
10.Яка риса характеру проявилася у сцені, де герой знаходить останки Білла ?
(Гуманізм, порядність)
11.Чому загинув Білл ?
(Природа покарала за підлість та жорстокість)
12.Що герой викинув врешті-решт як непотрібний мотлох ?
(Золото)
13.Що ховав чоловік скрізь на судні ?
(Сухарі)
14.А що ж допомогло героєві вижити ?
(Любов до життя)




3. Створити «сюжетний ланцюжок» із даних словосполучень,поставивши правильну нумерацію:

Двоє в дорозі

Поєдинок хворої людини і хворого вовка

Герой оповідання розтягнув ногу

Його покинув товариш Білл

Йде не зупиняючись

Голод

Піймав трьох пічкурів

Поєдинок з ведмедем

Кістки Білла

Полювання на куріпку

 Не може надивитися на їжу

Життя саме боролося за себе

Шлях до моря

Запаси

На китобійному судні «Бедфорд»

Страх голоду минувся
Групова  робота (бесіда з елементами аналізу)



 Завдання для першої групи

1.Чому герой опинився посеред сірої тундри один ?

 2.Як автор передає стан душі героя, коли його залишив  товариш ?



Завдання для другої групи

1.Якими засобами автор поглиблює психологічне напруження персонажа та читача ?

2.Який біль подорожнього виявився найжахливішим ?

3.Який скарб містить торбинка із лососевої шкіри ?




Завдання для третьої групи

1.Свій скарб знесиленому подорожньому було важко нести, а кістки лосеняти забрав із собою. Чому так ?

2.Якою була реакція головного героя на Біллові кістки ? Чому не взяв він його золото ?

3.Яка подальша доля героя ?  
                


                Метод ПРЕС

1.    Я вважаю…(позиція).
2.    Тому, що…(пояснення).
3.    Наприклад,…(докази, аргументи).
4.    І тому…(висновок).
                        Робота в парах

Складання «сюжетного ланцюжка» до оповідання Д.Лондона
«Любов до життя».

Двоє в дорозі

Поєдинок хворої людини і хворого вовка

Герой оповідання розтягнув ногу

Його покинув товариш Білл

Йде не зупиняючись

Голод

Піймав трьох пічкурів

Поєдинок з ведмедем

Кістки Білла

Полювання на куріпку

 Не може надивитися на їжу

Життя саме боролося за себе

Шлях до моря

Запаси

На китобійному судні  Бедфорд

Страх голоду минувся

                     Словникова робота




Жага-гаряче бажання, жадання, темперамент, снага, жар, жагучість, запальність, пристрасть.





Любов-захоплення, вподоба, відданість, пристрасть, слабкість…, інтерес.
                 « Найуважніший читач»


1.Як звали головного героя?
(Безіменний)
2.Як називається явище, що поєднує хворобу і прагнення скарбів?
(«Золота лихоманка»)
3.Якими показані герої на початку твору ?
(Обидва були стомлені, виснажені, із втупленими в землю очима)
4.Як говорили герої ?
(Одноманітно, байдуже)
5.Що розвело колишніх друзів ?
(Хвороба, зрада)
6.Куди прямував головний герой ?
(До Країни Патичків)
7.Який колір переважає в пейзажах оповідання ?
(Сірий)
8.Які небезпеки підстерігали головного героя ?
(Хвороба, голод, хижі звірі)
9.Хто переміг у протистоянні людина-вовк ?
(Людина)
10.Яка риса характеру проявилася у сцені, де герой знаходить останки Білла ?
(Гуманізм, порядність)
11.Чому загинув Білл ?
(Природа покарала за підлість та жорстокість)
12.Що герой викинув врешті-решт як непотрібний мотлох ?
(Золото)
13.Що ховав чоловік скрізь на судні ?
(Сухарі)
14.А що ж допомогло героєві вижити ?
(Любов до життя)
             Вільне письмо: написати міні-твір про       життя та призначення людини на землі





Зразки творчих робіт .

1.Наше життя-це стріла, що летить до мети.
Якщо вона кинута твердою рукою рішучої людини, яка не зупиняється перед труднощами, то обов’язково влучить у бажане.
     Життя-це Божий дар, а водночас і Голгофа, на яку сходить кожен у пошуках істини. І той, хто здатен на самопожертву, живе заради інших, по-справжньому щасливий . Пам’ятаймо, що у світі той наймудріший, хто найбільше любить життя. А ще я зрозумів, що людина тим і відрізняється від інших істот, що їй властиве почуття гідності. Вона є вінцем всього прекрасного в цьому світі.



2.Старовинна мудрість говорить, що людина-творець свого щастя. З цим я охоче погоджуюсь. Адже щастя-це передусім уміння любити життя й людей, віддавати їм свої сили, душевне тепло, полум’я свого серця.
       У кожної людини-своє щастя. Хочеться жити відкрито, не ховаючись, не тікаючи від труднощів.
       Наше дитинство починається з мами. Кожне її слово, мудрі поради-це книга життя, з якою ми вирушаємо у далекі світи. І тільки гортаючи його сторінку за сторінкою з бабусею, вчителькою, гарними друзями, ми станемо дорослими, станемо справжніми людьми.
       Від нині я назавжди зрозуміла, що серед усіх премудростей є найважливіша-навчитися любити людей.   
                            Групова робота



 Завдання для першої групи

1.Чому герой опинився посеред сірої тундри один ?

 2.Як автор передає стан душі героя, коли його залишив  товариш ?



Завдання для другої групи

1.Якими засобами автор поглиблює психологічне напруження персонажа та читача ?

2.Який біль подорожнього виявився найжахливішим ?

3.Який скарб містить торбинка із лососевої шкіри ?




Завдання для третьої групи

1.Свій скарб знесиленому подорожньому було важко нести, а кістки лосеняти забрав із собою. Чому так ?

2.Якою була реакція головного героя на Біллові кістки ? Чому не взяв він його золото ?

3.Яка подальша доля героя ?   
                                     



                                         Сенкан



1-й рядок-слово, що називає тему ;


2-й рядок-2 прикметника, що асоціюють з першим словом (опис теми);


3-й рядок-3 дієслова, пов’язані з темою ;


4-й рядок-фраза з чотирьох слів (думка-підсумок, що визначає розуміння теми);


5-й рядок-1 слово-синонім до назви теми, підсумок.)
Відповідаємо на проблемне питання: «Людини роблять Людиною не гроші …А що ж тоді ?» за допомогою методу Прес :               

1.    Я вважаю…(позиція).
2.    Тому, що…(пояснення).
3.    Наприклад,…(докази, аргументи).
4.    І тому…(висновок).

Відповідаємо на проблемне питання: «Людини роблять Людиною не гроші …А що ж тоді ?» за допомогою методу Прес :               

5.    Я вважаю…(позиція).
6.    Тому, що…(пояснення).
7.    Наприклад,…(докази, аргументи).
8.    І тому…(висновок).

Відповідаємо на проблемне питання: «Людини роблять Людиною не гроші …А що ж тоді ?» за допомогою методу Прес :               

9.    Я вважаю…(позиція).
10.                      Тому, що…(пояснення).
11.                      Наприклад,…(докази, аргументи).
12.                      І тому…(висновок).

Відповідаємо на проблемне питання: «Людини роблять Людиною не гроші …А що ж тоді ?» за допомогою методу Прес :               

13.                      Я вважаю…(позиція).
14.                      Тому, що…(пояснення).
15.                      Наприклад,…(докази, аргументи).
16.                      І тому…(висновок).
            Самооцінка
Учня 6 класу_____________________________________________

Оцініть себе по кожному з визначених напрямів від 0 до 2 балів
1.Ви брали активну участь у роботі групи____________________
2.Ви вносили вдалі пропозиції, які врахувала група___________
3.Ви надавали підтримку іншим членам групи, заохочували їх до роботи_________________________________________________
4.Ви висували цілком нову ідею, що сподобалась іншим_______
5.Ви доповідали класу про результати роботи________________
6.Ви виявили себе як творча особистість_____________________
Усього балів______________________________________________
Оцінка вчителя___________________________________

І І І. В оригіналі оповідання Дж. Лондона називається
«Любов до життя». Російською мовою його назву перекладено,
як «Любов к жизни» Як ви гадаете , чому українською мовою
переклад дуже часто називається «Жага до життя» ?
                   
              
                 Словникова робота

Жага-гаряче бажання, жадання, темперамент, снага, жар, жагучість, запальність, пристрасть.

Любов-захоплення, вподоба, відданість, пристрасть, слабкість…, інтерес.

І І І. В оригіналі оповідання Дж. Лондона називається
«Любов до життя». Російською мовою його назву перекладено,
як «Любов к жизни» Як ви гадаете , чому українською мовою
переклад дуже часто називається «Жага до життя» ?
                                                      11-клас

Немає коментарів:

Дописати коментар